PROČ CVIČIT
PROČ CVIČIT?
Jednoduchá otázka, na kterou existuje mnoho odpovědí. Například u každé věkové skupiny je jiný důvod proč cvičit.
-
Děti do tří let
Cvičení pomáhá u dítěte podporovat rozvoj nejzákladnějších pohybových návyků, podporu koordinace celého těla a rovnováhy. Rozvíjí lezení, chůzi a překonávání menších překážek. - Předškolní děti a mladší žáci (první stupeň základní školy)
Klíčový věk rozvoje pokročilejší motoriky a všestranných tělesných dovedností. Dobře rozvinutá motorika a koordinace pohybu těla je například významná prevence proti úrazům nejen v dětství, ale i po celý zbytek dospělého života.
Cvičení všestrannosti, které je zaměřeno na všeobecnou motoriku a dovednosti, je pravděpodobně nejvhodnější pro tuto věkovou kategorii. Naopak provozování pouze jednostranných sportů v tomto věku může být dlouhodobě kontraproduktivní, pokud nejsou patřičně kompenzovány jinými cvičeními.
- Starší žáci (druhý stupeň základní školy)
Udržet atraktivitu cvičení všestrannosti je u starších dětí čím dál obtížnější. Do hodin tréninku jsou zařazovány míčové i jiné hry, více cvičení je pak na nářadí a trénují se základy gymnastiky. Cílem je rozvíjet všestranné fyzické aktivity, herní dovednosti, zdatnost a sílu.
- Junioři a dospělí
Všestranná pohybová průprava pomáhá zachovat přirozenou pohyblivost a správné držení těla , budovat silné, pevné, správně tvarované tělo a celkově „být fit“. Tělo udržované cvičením má lepší imunitu a zdravý srdečně-cévní systém. Pravidelné cvičení oddaluje stárnutí a udržuje tělo déle ve formě.
- Starší dospělí a senioři
S přibývajícím věkem rozhodně nelze končit s pohybem! Právě v tomto věku je třeba být pravidelně aktivní. Cvičení v pokročilejším věku je zaměřené na lehčí posilování, protahovací cviky a cvičení na rovnováhu. Posilování provádíme pro udržení tělesné síly a kompenzaci úbytku svalové hmoty. Protahování pomáhá udržení či obnovení pohyblivosti kloubů, vazů a šlach.
Aktivní život pozitivně přispívá ke zdravému fungování těla i mysli.